Jak vyčistit koženou sedačku?

 

Jak vyčistit koženou sedačku, je častá otázka z řad našich zákazníků. Je důležité vědět, že by se měla čistit dvakrát ročně, a to nejen kvůli odstranění nečistot, ale kvůli použití přípravků na prodloužení životnosti usně. Některé druhy kůže vyžadují impregnaci i ošetření proti vysušení a ztrátě barvy. Tyto přípravky nejenom že zajistí, aby se sedačka brzy nezačala trhat, ale následné čištění od nečistot nebude tak drastické.

Jak čistit koženou sedačku

Sedací soupravy z koženého materiálu vypadají skvěle. Ale to jen do doby, než se na ní udělají nevzhledné fleky od jídla, jsou v ní zaschlé zbytky a drobky, které se z broušeného povrchu sedačky jen těžko vytřepávají. U hladké kožené sedačky je zase problém se šrámy, které kazí estetický dojem.

I sedačku je jednou za čas potřeba vyčistit a obnovit její povrch. K tomu vám v případě broušeného materiálu pomůže buď speciální přípravek z obchodu nebo vlastní směs v podobě šamponu s trochou vodu v nádobě. Důležité je vyzkoušet metodu nejprve na skrytém místě, abyste předešli flekům.

Jak vyčistit koženou sedačku, která je hladká, z tzv. pigmentovaná kůže?

Tyto sedačky poznáte tak, že mají klasickou lesklou kůži, kterou vidíte na kožených bundách a dalších výrobcích z kůže, které jste koupili v obchodě s oblečením. Sedačky z této kůže jsou oblíbené pro lehce chladivý efekt a elegantní vzhled.

Tato hladká kůže se ošetřuje utěrkou z mikrovlákna (utěrky s výbornou kvalitou můžete koupit třeba zde)nebo jemným kartáčkem. V první fázi odstraníte drobky a malé nečistoty. Jinou utěrkou nanesete čistící prostředek (ideálně suchou pěnu). Přípravek vetřete i do záhybů. Po několika minutách působení pěnu setřete i s nečistotami. Poté kůži naimpregnujte a nechte pořádně uschnout.

Technika čištění kožených sedaček – přírodní kůže / lakovaná / pigment

 • nejprve rychle na sucho vysajeme prach a povrchovou špínu
 • poté je použit bezpečný čistící prostředek ( speciální pěna) na čištění kůže
 • jemným kartáčem uvolníme nečistoty na povrchu kůže
 • povrch materiálu následně zbavíme uvolněných nečistot a vytřeme do sucha (můžeme vysát tepovačem nebo jen setřík hadříkem)
 • povrch necháme doschnout a připravíme ho k aplikaci impregnačního roztoku

Jak vyčistit koženou sedačku z broušené kůže?

Broušená useň se pozná tak, že je kůže zpracovaná po rubu nebo líci, čímž se vytahují drobná vlákna. Jedním z druhů broušené kůže je například semiš, jehož zmínkou si broušenou kůži lépe představíte. Broušená kůže je hřejivá, hladká a působí jako, by ve venkovském či selském stylu. Takže pro milovníky přirozeného designu.

Sedačku oprašte nebo lehce vysajte. K čištění použijte speciální gumový kartáček na čištění broušené kůže. Důkladně odstraňte nečistoty. Broušená kůže se čistí nasucho, takže během čištění nepoužívejte žádné přípravky. Nejprve aplikujte přípravek proti vysušení a vyblednutí podle návodu, poté můžete sedačku naimpregnovat. Impregnace je u broušené kůže velmi důležitá, protože voda může broušenou kůži vážně poškodit.

Technika čištění kožených sedaček – broušená kůže/ eco kůže / velur / nobuk

 • nejprve rychle na sucho vysajeme prach a povrchovou špínu
 • poté použijte čistící prostředek (speciální pěna) na čištění kůže
 • vakuové extrakční hloubkové čištění a propírání broušené kůže tryskovou hlavicí pomocí tepovače
 • odstranění skvrn a fleků či hlubších nečistot jemným kartáčkem
 • odstranění pachů a provonění vlákna kůže
 • povrch necháme doschnout a připravíme ho k aplikaci impregnačního roztoku

Jak vyčistit koženou sedačku od propisky?

Na určité fleky však výše uvedené metody nepůsobí. Typickým příkladem je čára od propisky. Když už tam tedy propiska je? Existují i rady a tipy, že stačí namočit vatu do lihu a čáru jednoduše setřít, hrozí zde ale nevratné poškození kůže. Ideálně nejdříve zkuste vatou od lihu přejet na méně viditelném místě, abyste vyzkoušeli co to udělá s povrchem kůže a natrénovali si jak vyčistit skvrnu čáru od propisky. Jestliže vše bude ok, můžete přistoupit k čištění na viditelném místě.

Jak vyčistit koženou sedačku

Ná kůži musíte opatrně a jemně

Tepovač v tomto článku nehraje prim. Na vyčištění kožené sedačky Vám pomůžou hlavně specíální čističe, které můžete koupit ve vašem oblíbeném obchodě např. e-cs.cz. Ale může Vám pomoci docílit toho nejlepšího výsledku, hlavně při čištění broušené kůže. po vyčištění je nutné povrch řádně napustit impregnací a určitě ještě použijte ochranu kůže, aby Vám dlouho vydržela jako nová. Více informací jak vypůjčit extrační stroj a ceník za vypůjčení je na  https://www.pujcovna-cisticu-kobercu-24.cz/ Vyzvednutí nonstop v jednom z našich výdejních boxů rozmístěných po celé ČR. A když už budete mít tepovač doma, můžete toho využít a vyčistit si v domácnosti třeba koberec či matrace.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Přejít na začátek